Please see the interview with Salome Kukava – CEO and Founder of Globalize.
“I’ve faced numerous challenges that have tested my perseverance and determination. Yet, I’ve always believed that every setback is an opportunity to learn and grow, and that’s precisely what I’ve done. It has been a journey of self-discovery, constant learning, and overcoming obstacles. I explored different sectors and roles to discover what truly motivated me. I have been continuously working and studying to improve myself and explore new opportunities. I’ve had to learn to navigate a complex and rapidly-changing business landscape, adapt to new technologies, and overcome obstacles that many would consider invincible.
However, I realized that I wanted to use my expertise to help SMEs expand internationally. This led me to establish Globalize, a company that provides tailored international expansion solutions to SMEs. The journey has been full of ups and downs, from navigating complex regulations in foreign markets to managing the rapid growth of our company. However, our team’s dedication and hard work have helped us achieve great success. We see Globalize as a global idea, we are taking steps forward to create a global brand that will make a significant impact on our country’s economy in the near future. It’s just the beginning of our journey, and we are always thinking big.”
One of the biggest challenges I’ve faced in my career was when I was appointed to manage a leading business organization in Georgia at the young age of 25. It was a great opportunity, but also a daunting one, as I had to balance my work responsibilities with my studies, family obligations, and raising two young children. However, I quickly found that success wasn’t going to come easy. At the time, I lacked experience and support, and I faced numerous obstacles that seemed insurmountable at first. There were times when I doubted myself and my abilities, but I refused to give up. I worked tirelessly to learn as much as I could about the industry and the market. Through hard work and perseverance, I was able to overcome those challenges and build a successful company. Looking back, I’m proud of what I accomplished and grateful for the lessons I learned along the way.”
“My main motivation to keep moving forward is the desire to make a positive impact in the world. I believe that each of us has the power to contribute to society in meaningful ways, and I’m committed to using my skills and resources to make a difference. Whether it’s through my work with Globalize or my involvement in various social causes, I’m driven by a sense of purpose and a belief that I can help create a better future. I am passionate about helping startups and SMEs expand internationally, as I believe this can be a game-changer for their growth and success.
Additionally, I’m inspired by the people around me – my family, friends, colleagues, and mentors – who push me to be my best self and support me in pursuing my goals. Their encouragement and belief in me give me the energy and motivation to keep going, even when things get tough.”
As we know, you are CEO and Founder of Globalize. Tell us more about your company and your current activities there.
Globalize is a business consulting organization that I founded with my partner – Irakli Davarashvili, who have shared my vision and the aim of helping companies in Georgia and beyond to expand their business globally. Our team provides a wide range of services, currently, we are focused on helping Georgian companies to export their products and services to foreign markets and attract foreign investment to Georgia.
At Globalize, we are passionate about helping businesses achieve their full potential. We work closely with our clients to understand their unique needs and develop customized solutions that are tailored to their specific goals. Whether it’s entering a new market, or expanding their customer base, we are committed to helping our clients succeed.
Globalize is a young and dynamic company that is constantly evolving and adapting to the changing business landscape. We are dedicated to providing innovative and effective solutions to our clients, and we pride ourselves on our ability to stay ahead of the curve. Our current activities include working with a range of clients across various sectors, from agriculture to technology, to help them achieve their growth objectives.
We are constantly thinking about new initiatives and projects that we can launch to help our clients achieve their goals.
We are currently preparing for our upcoming events in New York, Silicon Valley, Tel-Aviv, Dubai, and more. At these events, we provide opportunities for startups to pitch their ventures and for Georgian exporters to showcase their products to local distributors, buyers, suppliers, members of the local diaspora, investors, and more. Our upcoming plans include establishing warehouses in various countries to assist small and medium-sized enterprises in storing and distributing their products.
We also plan to continue investing in our technology and infrastructure to provide the best possible service to our clients. Overall, our goal is to become a leading provider of expansion services in the region and make a positive impact on the economy and society as a whole. We continue to deepen our expertise in international business and trade, and explore new opportunities to support SMEs in their international expansion efforts.
As someone who has gone through numerous career changes and faced many challenges, I would advise young professionals to keep an open mind and be willing to explore different paths. Don’t be afraid to take risks and try new things, even if they don’t necessarily align with your initial career goals. Additionally, always be eager to learn and improve yourself, whether it’s through formal education, mentorship, or simply taking on new challenges. And lastly, never give up on your dreams, even if it takes time and effort to achieve them. With dedication and perseverance, anything is possible.
გთხოვთ, იხილოთ, ინტერვიუ სალომე კუკავასთან, რომელიც არის Globalize-ის დამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორი.
–  გადავაწყდი უამრავ გამოწვევას, რომლებმაც გამოსცადეს ჩემი გამძლეობა და მონდომება. თუმცა, ყოველთვის მჯეროდა, რომ ყოველი წარუმატებლობა არის შესაძლებლობა ისწავლო და გაიზარდო და ეს არის ზუსტად ის, რაც გავაკეთე. ეს იყო საკუთარი თავის აღმოჩენის მოგზაურობა. – აღმოჩენა, მუდმივი სწავლა და დაბრკოლებების გადალახვა. შეხება მქონდა სხვადასხვა სექტორებთან, რათა აღმომეჩინა, რომელი იყო ჩემთვის ყველაზე საინტერესო. მუდმივად ვმუშაობ და ვსწავლობ საკუთარი თავის გასაუმჯობესებლად და ახალი შესაძლებლობების აღმოსაჩენად. უნდა მესწავლა რთულ და სწრაფად ცვალებად ბიზნეს ლანდშაფტში ნავიგაცია, ახალ ტექნოლოგიებთან ადაპტირება და დაბრკოლებების გადალახვა, რომლებსაც ბევრი გადაულახავად მიიჩნევს.
თუმცა, მივხვდი, რომ მინდოდა გამომეყენებინა ჩემი გამოცდილება მცირე და საშუალო ბიზნესის საერთაშორისო მასშტაბით გაფართოებაში დახმარებისთვის. ამან მიბიძგა დამეარსებინა Globalize – კომპანია, რომელიც უზრუნველყოფს მცირე და საშუალო ბიზნესებზე მორგებულ გზებს, საერთაშორისო მასშტაბებზე გასვლისთვის. მოგზაურობა სავსე იყო აღმასვლებითა და დაღმასვლებით, უცხოურ ბაზრებზე რთული რეგულაციების ნავიგაციიდან, ჩვენი კომპანიის სწრაფი ზრდის მართვამდე. თუმცა, ჩვენი გუნდის თავდადება და შრომა დაგვეხმარა დიდი წარმატების მიღწევაში. ჩვენ ვხედავთ Globalize-ს, როგორც გლობალურ იდეას, კონკრეტულ ქმედით ნაბიჯებს ვდგავთ გლობალური ბრენდის შესაქმნელად, რომელიც უახლოეს მომავალში მნიშვნელოვან გავლენას მოახდენს ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკაზე. ეს მხოლოდ ჩვენი მოგზაურობის დასაწყისია და ჩვენ ყოველთვის დიდ სურათზე ფიქრობთ“.
ჩემს კარიერაში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი გამოწვევა იყო, როცა 25 წლის ასაკში ჩამაბარეს საქართველოში წამყვანი ბიზნეს ორგანიზაციის მართვა. ეს იყო შესანიშნავი შესაძლებლობა, მაგრამ ასევე ძალიან დამქანცველი, რადგან უნდა დამებალანსებინა ჩემი სამუშაო პასუხისმგებლობა სწავლასთან, ოჯახურ ვალდებულებებთან და ორი მცირეწლოვანი შვილის აღზრდასთან. თუმცა, სწრაფად მივხვდი, რომ წარმატების მიღწევა ადვილი არ იქნებოდა. იმ დროს მაკლდა გამოცდილება და მხარდაჭერა და მრავალი დაბრკოლების წინაშე აღმოვჩნდი, რომლებიც თავიდან გადაულახავი მეჩვენებოდა. იყო შემთხვევები, როცა საკუთარ თავსა და ჩემს შესაძლებლობებში ეჭვი მეპარებოდა, მაგრამ უარი ვთქვი დანებებაზე. დაუღალავად ვმუშაობდი, რომ რაც შემეძლო მესწავლა ინდუსტრიისა და ბაზრის შესახებ. შრომისმოყვარეობისა და შეუპოვრობის წყალობით შევძელი ამ გამოწვევების დაძლევა და წარმატებული კომპანიის აშენება. ვიხსენებ და ვამაყობ იმით, რასაც მივაღწიე და მადლობელი ვარ იმ გაკვეთილებისთვის, რომლებიც ამ გზაზე ვისწავლე.
ჩემი მთავარი მოტივაცია, რომ გავაგრძელო წინსვლა, არის მსოფლიოში პოზიტიური გავლენის სურვილი. მჯერა, რომ თითოეულ ჩვენგანს აქვს ძალა, რომ მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანოს საზოგადოებაში და მზად ვარ გამოვიყენო ჩემი უნარები და რესურსები ცვლილებების განხორციელებისთვის. იქნება ეს Globalize-თან ჩემი მუშაობით თუ სხვადასხვა სოციალურ საკითხებში ჩართულობით, მამოძრავებს მიზნის გრძნობა და რწმენა, რომ შემიძლია შევიტანო ჩემი წვლილი უკეთესი მომავლის შექმნაში. მაქვს სურვილი, დავეხმარო სტარტაპებსა და მცირე და საშუალო ბიზნესებს გაფართოებაში, რადგან ვთვლი, რომ ეს შეიძლება იყოს მათი ზრდისა და წარმატებისთვის, ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ნაბიჯი.
გარდა ამისა, ჩემ გარშემო მყოფი ადამიანები – ოჯახი, მეგობრები, კოლეგები და მენტორები არიან ჩემთვის ინსპირაციის წყარო, რომლებიც მიბიძგებენ ვიყო საკუთარი თავის საუკეთესო ვერსია და მხარს მიჭერენ ჩემი მიზნების მიღწევაში. მათი წახალისება და ჩემდამი რწმენა მაძლევს ენერგიას და მოტივაციას, რომ გავაგრძელო, მაშინაც კი, როცა საქმე რთულდება.”
როგორც ვიცით, ხართ Globalize-ის დამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორი. მოგვიყევით მეტი თქვენი კომპანიისა და აქტივობების შესახებ.
Globalize არის ბიზნეს საკონსულტაციო ორგანიზაცია, რომელიც დავაფუძნე ჩემს პარტნიორთან – ირაკლი დავარაშვილთან ერთად, რომელმაც გაიზიარა ჩემი ხედვა და მიზანი, დავეხმარო კომპანიებს საქართველოში და მის ფარგლებს გარეთ, გააფართოონ თავიანთი ბიზნესი გლობალურად. ჩვენი გუნდი გთავაზობთ მომსახურების ფართო სპექტრს, ამჟამად, ჩვენ ორიენტირებული ვართ დავეხმაროთ ქართულ კომპანიებს თავიანთი პროდუქციისა და მომსახურების უცხოურ ბაზარზე ექსპორტში და უცხოური ინვესტიციების მოზიდვაზე საქართველოში.
Globalize-ში ჩვენ ორიენტირებული ვართ დავეხმაროთ ბიზნესებს თავიანთი პოტენციალის სრულად მიღწევაში. ჩვენ მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ ჩვენს კლიენტებთან, რათა გავიგოთ მათი უნიკალური საჭიროებები და შევიმუშავოთ შესაბამისი გადაწყვეტილებები, რომლებიც მორგებულია მათ კონკრეტულ მიზნებზე. იქნება ეს ახალ ბაზარზე შესვლა, თუ მათი მომხმარებელთა ბაზის გაფართოება, ჩვენ მზად ვართ დავეხმაროთ ჩვენს კლიენტებს წარმატების მიღწევაში.
Globalize არის ახალგაზრდა და დინამიური კომპანია, რომელიც მუდმივად ვითარდება და ადაპტირდება ცვალებად ბიზნეს ლანდშაფტთან. ჩვენი მიზანია უზრუნველვყოთ ინოვაციური და ეფექტური გადაწყვეტილებები ჩვენი კლიენტებისთვის და ვამაყობთ იმით, რომ ჩვენი შესაძლებლობებით ვახერხებთ, ვიყოთ მუდამ წინა ფლანგზე. ჩვენი ამჟამინდელი საქმიანობა მოიცავს კლიენტებთან მუშაობას სხვადასხვა სექტორში, სოფლის მეურნეობიდან დაწყებული, ტექნოლოგიებამდე, რათა დავეხმაროთ მათ ზრდასა და მიზნების მიღწევაში.
გვითხარით ორიოდე სიტყვა თქვენს სამომავლო გეგმებზე, არის თუ არა რაიმე ინიციატივა ან პროექტი, რომლის წამოწყებასაც გეგმავთ?
ჩვენ მუდმივად ვფიქრობთ ახალ ინიციატივებსა და პროექტებზე, რომლებიც შეგვიძლია წამოვიწყოთ, რათა დავეხმაროთ ჩვენს კლიენტებს მიზნების მიღწევაში.
ამჟამად ვემზადებით ჩვენი მომავალი ღონისძიებებისთვის ნიუ-იორკში, სილიკონ ველიში, თელ-ავივში, დუბაიში და სხვა. ამ ღონისძიებებზე ჩვენ ვუზრუნველყოფთ სტარტაპებისთვის თავიანთი საწარმოების წარდგენის შესაძლებლობას და ქართველ ექსპორტიორებს მივცემთ საშუალებას, წარუდგინონ თავიანთი პროდუქცია ადგილობრივ დისტრიბუტორებს, მყიდველებს, მიმწოდებლებს, ადგილობრივი დიასპორის წევრებს, ინვესტორებს და სხვა. ჩვენი მომავალი გეგმები მოიცავს საწყობების შექმნას სხვადასხვა ქვეყანაში, რომლებიც დაეხმარება მცირე და საშუალო საწარმოებს მათი პროდუქციის შენახვასა და შემდგომ – დისტრიბუციაში.
ასევე ვგეგმავთ გავაგრძელოთ ინვესტიციები ჩვენს ტექნოლოგიასა და ინფრასტრუქტურაში, რათა მივაწოდოთ საუკეთესო მომსახურება ჩვენს კლიენტებს. საერთო ჯამში, ჩვენი მიზანია გავხდეთ რეგიონში გაფართოების სერვისების წამყვანი მიმწოდებელი და დადებითი გავლენა მოვახდინოთ ეკონომიკასა და მთლიანად – საზოგადოებაზე. ვაგრძელებთ ჩვენი გამოცდილების გაღრმავებას საერთაშორისო ბიზნესსა და ვაჭრობაში და ვიკვლევთ ახალ შესაძლებლობებს მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდასაჭერად მათი საერთაშორისო გაფართოებისთვის.
როგორც ადამიანი, რომელმაც უამრავი კარიერული ცვლილება განიცადა და ამავდროულად, უამრავ გამოწვევას გადააწყდა, ახალგაზრდა პროფესიონალებს ვურჩევდი, რომ გახსნილები იყვნენ სხვადასხვა შესაძლებლობებისთვის. არ შეგეშინდეთ რისკებისა და სიახლეების, მაშინაც კი, როდესაც ისინი თქვენს თავდაპირველ კარიერულ გზასთან დაკავშირებული შეიძლება არ იყოს. ამასთან ერთად, ყოველთვის იყავით მოწადინებული, რომ ისწავლოთ და გახდეთ თქვენი თავის უკეთესი ვერსია, იქნება ეს არაფორმალური განათლების, მენტორშიპისა თუ სხვადასხვა გამოწვევებისთვის თვალის გასწორების გზით. და ბოლოს, არასდროს თქვათ უარი თქვენს ოცნებებზე, მაშინაც კი, თუკი მათ მიღწევასა და განხორციელებას დიდი დრო და ძალისხმევა სჭირდება. იდეის ერთგულებითა და შეუპოვრობით, ყველაფერი შესაძლებელია.