Founder – Lika Tsintsabadze
გთხოვთ, იხილოთ, ინტერვიუ  ლიკა ცინცაბაძესთან, რომელიც არის Nomos Law Firm-ის დამფუძნებელი პარტნიორი.
იურიდიული პრაქტიკა საკმაოდ ადრე დავიწყე, ინტერესი მქონდა ყველაფრის მიმართ რაც იურიდიულ და ბიზნეს  სფეროს ეხებოდა. მთავარი გამოწვევა იყო დროის და ჩემი ხასიათის შესაბამისობა, მქონდა ამბიციები/მიზნები და ვცდილობდი ეს ყველაფერი რეალობად მექცია საკმაოდ მცირე დროში. იმისათვის, რომ მიმეღწია დასახულ მიზნებს ენერგია სრულიად მივმართე საკუთარი თავის განვითარებისკენ. მივხვდი, რომ ცოდნა ამ სფეროში ისეთივე მნიშვნელოვანი იყო, როგორც უნარები, ამიტომ ვცდილობდი გავმხდარიყავი ექსპერტი ჩემს სფეროში, მქონოდა ნებისმიერ კითხვაზე პასუხი და შევმდგარიყავი პროფესიონალად. უმთავრესი თვისება, რაც გამოცდილებით მივიღე იყო პრობლემის სწრაფად გადაჭრის უნარი, რადგან დრო და ხარისხი ჩვენს სფეროში ძალიან მნიშვნელოვანია.
საკუთარი იურიდიული კომპანიის დაარსება ჩემთვის უპირატესი მიზანი იყო, მას შემდეგ, რაც დავამთავრე უნივერსიტეტი. ექვს წლიანი იურიდიული პრაქტიკის შემდგომ საფუძველი ჩაეყარა ნომოსის დაფუძნებას. ჩემი იურისპრუდენციისადმი სიყვარული და ენერგია სრულიად ჩავდე ნომოსში, ძალიან დიდი შრომის შედეგად ჩამოყალიბდა ახლა უკვე წარმატებული იურიდიულ კომპანია, რომელიც არამხოლოდ საუკეთესო იურიდიულ მომსახურებას სთავაზობს მომხმარებლებს, არამედ საქართველოს პოპულარიზაციას და ინვესტიციების მოზიდვას უწყობს ხელს.
ზოგადად ყველაზე დიდი გამოწვევაა – სრულყოფილი სერვისი, რომელიც ჩვენთან არამხოლოდ კვალიფიციურ იურიდიულ კონსულტაციას, არამედ პრობლემის გადაჭრის რეალური გზების მოძიებას და ხელშესახებ შედეგებს მოიცავს. ჩვენი ორიენტირია მომხმარებლებს შევუმსუბუქოთ საქმიანობა კომპლექსურ სამართლებრივ სივრცეში. ერთ-ერთი გამოწვევა რაც ნომოსის დაარსებისას მქონდა პირადად, იყო ის, რომ ვიყავი იურისტი შესაბამისი გამოცდილებით იურიდიულ სფეროში, თუმცა იურიდიული კომპანიის მართვა ბიზნეს სფეროცაა. პრაქტიკაში საკმაოდ კარგი ანტრეპრენერის სქილები მივიღე და ვისწავლე ბიზნესის სწორად მართვა, რაც საკმაოდ საინტერესო და გამომწვევი იყო.
ჩემთვის მთავარი მოტივაციაა წარმატების განცდა, რომელიც კლიენტების საქმეების წარმატებით დასრულებას და მათ კმაყოფილებას მოაქვს. კომპანიის არსებობა სწორედ ასეთი სახის მომსახურებაზეა დაფუძნებული, ჩვენი მოტივაცია კი ჩვენი კლიენტების დამსახურებით დღითიდღე იზრდება.
როგორც ვიცით, თქვენ ხართ  Nomos Law Firm-ის დამფუძნებელი პარტნიორი. გვითხარით მეტი კომპანიისა და იქ მიმდინარე საქმიანობის შესახებ.
NOMOS GEORGIA – თბილისში დაფუძნებული იურიდიული კომპანიაა. ჩვენი უმთავრესი მიზანია შევთავაზოთ მომხმარებლებს ეფექტური და კვალიფიციური იურიდიული სერვისი. ჩვენი გუნდი უზრუნველყოფს ხარისხიანი იურიდიული მომსახურების მიწოდებას კლიენტებისათვის, კვალიფიციურ იურიდიულ კონსულტაციებსა და ხელშესახებ შედეგებს. კომპანია NOMOS ორიენტირებულია ნებისმიერი სახის სამართლებრივი ბარიერი მართოს წარმატებით, ინოვაციურად, სწორი პროფესიული განსჯისა და კვალიფიციური სამართლებრივი შეფასების ფარგლებში.
იურიდიული კომპანია ნომოსი უწევს სრული სპექტრის იურიდიულ მომსახურებას ქართველ და უცხოელ ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს. ადგილობრივი მომხმარებლებლებს ნომოსი სთავაზობს მომსახურებას სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ სამართალში, კერძოდ, სახელშეკრულებო სამართალი, საკორპორაციო, ბიზნეს ტრანზაქციები, საოჯახო და მემკვიდრეობითი სამართალი, საგადასახადო, საინვესტიციო, შრომა და დასაქმება, იურიდიული დოკუმენტაციის შედგენა, მოლაპარაკებები, სასამართლო და საარბიტრაჟო დავები.
უცხოელ კლიენტებს ნომოსი სთავაზობს საქართველოში ინვესტიციებისა და ბიზნესის წამოწყების, ასევე რელოკაციის სრულ პაკეტს, კერძოდ, კომპანიის რეგისტრაცია, პირადი და ბიზნეს საბანკო ანგარიშების გახსნა, საგადასახადო შეღავათიანი სტატუსების მინიჭება, საგადასახადო რეზიდენტობა, იმიგრაცია: ბინადრობის და მოქალაქეობის მინიჭება, სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაცია და ინტელექტუალური საკუთრება,  საგადასახადო და იურიდიული კონსულტაციები, საინვესტიციო ბაზრის კვლევა, რელოკაცია, უძრავი ქონება – ყიდვა, გაყიდვა, გაქირავება, სანოტარო სერვისები.
ჩვენ ფოკუსირებული ვართ და მომსახურებას ვუწევთ ადგილობრივ და საერთაშორისო კლიენტებს საქართველოდან, ამერიკის შეერთებული შტატებიდან, კანადიდან, ავსტრალიიდან, ევროპიდან და შუა აზიიდან საქართველოში არსებულ იურიდიულ საკითხებზე.
ათობით უცხოელმა ინვესტორმა განახორციელა ინვესტიციები საქართველოში და შეიტანა წვლილი საქართველოს ეკონომიკურ განვითარებაში ნომოსის მხარდაჭერით. ასევე, რამდენიმე უცხოურმა კომპანიამ გახსნა საქართველოში ფილიალი და აგრძელებს ოპერირებას ჩვენს ქვეყანაში.
გვითხარით ორიოდე სიტყვა თქვენს სამომავლო გეგმებზე, არის თუ არა რაიმე ინიციატივა ან პროექტი, რომლის წამოწყებასა ან განხორციელებას გეგმავთ?
კომპანია 1 წლისაა, თუმცა უკვე ძალიან წარმატებული, ვინაიდან მან სახელი გაითქვა საქართველოს ფარგლებს გარეთ, გააცნო საქართველო დაინტერესებულ პირებს საკუთარი პლატფორმების (იუთუბ ვიდეოების და სოციალური მედიის) მეშვეობით, რითაც მკაფიოდ გაიზარდა საქართველოში ბიზნესის კეთების და თანხის დაბანდების მოთხოვნა. ჩვენი სამომავლო გეგმაა გაფართოება კავკასიის რეგიონში. ჩვენ გვსურს გავცდეთ თბილისის მასშტაბებს და მოვიცვათ კავკასიის რეგიონის სხვა ქვეყნებიც. ჩვენი მიზანია მეტი ინვესტიციის მოზიდვა საქართველოში და ბიზნეს და ეკონომიკის სექტორისათვის ხელშეწყობა.
ვფიქრობ, რომ ყველა ადამიანს ცხოვრების ინდივიდუალური გზა აქვს გასავლელი, განსაკუთრებით როცა საქმე კარიერას ეხება. იურიდიულ სფეროში ძალიან მნიშვნელოვანია ცოდნა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა. სქილები, რაც კარგ იურისტს უნდა ჰქონდეს სწორედ პრაქტიკული ცოდნიდან მომდინარეობს. ყველას ვურჩევდი, კონცენტრირდნენ გამოცდილების მიღებაზე და პრაქტიკული ცოდნის მიღებაზე.