Nowadays, social entrepreneurship is becoming more and more relevant. When did you decide to connect your career and daily activities with solving problems in society, and especially to do all this from the point of view of children and adolescents?
I started thinking about social issues at school age. In the fourth grade, they took us to “Catharsis” and for the first time then I wanted to do something with my own strength, together with my friends, by which we would help the elderly. We displayed homemade posters in the streets, stopped passers-by and told them about the grandparents living in the old people’s home, and then we organized a self-organized collection. We raised money and bought khalva, We didn’t have any other sweets, but were sure that they would be very happy with gift. Then there were shelters for street children, single mothers, crisis centers, eco campaigns and homeless animals… Because of all this, in adulthood I realized once again how important it is to start from an early age. Involve children in social activities, give them the opportunity to think independently in an informal environment, help them identify challenges and deal with them…
From the age of nine months, I took my daughter with me everywhere… Based on my practice, when we take steps for social change, it is important to have young people involved in the process. At least because they know better the language of their families, the neighborhood, and they can bring something specific to their elders much better. Changing behavior or attitudes in practice requires much more effort, often futile work. For example, when we were working on one of the waste management campaigns, the schoolchildren changed the “tradition” of families walking to the shops, they all went with their own hand-sewn second-hand bags. “I don’t want plastic, I have my bag!” It was coined like a game phrase in the entire settlement… In experiments and games, children always follow us openly, and parents and elders are characterized by being interested in their children’s interests…
Besides Cube In Context, do you have any other current or future projects that you would like to share information about?
Now, we are creating an experimental, integrated knowledge club in Cube, in which disabled, homeless, ordinary children will be able to engage in creative activities together with adults and people of different specialties in an equal environment, development. Today, due to health and social reasons, many children are cut off from society, lack contact with each other and are left out of school. imagine even “The Little Prince”, read in a friendly environment, which they will read, record as an audio book, draw illustrations, watch screenplays, write creative texts, stage a self-organized performance and hold a discussion. Around each next work, all this will happen in sequence, with the involvement of people from different professions. We always have something to share with each other and the children.
Among other projects, I’d mention the first astro-esotheric online magazine and the mineralogical service based on its platform – Lakshmi Birthstones. The goal of both of them is cognitive development of the reader, support of personal growth and at a certain stage of humanity, activation of forgotten knowledge, promotion of effective use in life. I have been working on this project since 2011 with a team with many years of experience.
And finally, the traditional question, what would you advise aspiring professionals and young people who are now taking their first career steps?
Straightforwardness, directness, acting confidently, believing that nothing happens in the world by chance… No one meets anyone and anywhere on earth without a reason. It is important to calmly accept and understand any reality – if something doesn’t go the way we “want”, maybe it’s just not time, we don’t have the readiness… To fulfill your wishes and reach your goal, it takes time and energy. Therefore, when setting goals, specifying desires and defining the end points as accurately as possible has great power. I would advise to constantly take care of self-development and do only the work that can be done with love and passion, which one could do completely without any income.
გთხოვთ, იხილოთ, ინტერვიუ ანუკა ლომიძესთან, რომელიც არის სოციალური საწარმოს “კუბი კონტექსტში”  თანადამფუძნებელი
პირველ რიგში, გთხოვთ, მოგვიყვეთ თქვენი წარმატების ისტორიის შესახებ, საიდან დაიწყეთ და თქვენი კარიერის რა ეტაპზე იმყოფებით ამჟამად?
ჩემი, ასე ვთქვათ, „საქმიანი ცხოვრება“ თორმეტი წლის ასაკში დაიწყო, ყოველკვირეულ გაზეთში, „ახალი ეპოქა“ სადაც რამდენიმე მოზარდისთვის მთელი გვერდი ჰქონდათ დათმობილი. რუბრიკაში „ალტერ ეგო“ ვწერდით ჩვენი თაობის რეალობაში არსებულ გამოწვევებზე, უფროსებთან ურთიერთობაზე, თვითდამკვიდრების გზებსა თუ ძიებებზე.
მახსოვს წერილები უშუქობაში მეცადინეობაზე, უტრანსპორტობაზე, გასართობი სივრცეების არარსებობასა და სკოლებში გამეფებულ უსამართლობებზე… ტალახიან გზებზე, პროფესიის არჩევისას – უპერსპექტივობაზე… მალე, კულტურის და საზოგადოების გვერდებისთვისაც დავიწყე წერა და სხვა ჟურნალ-გაზეთებთან აქტიური თანამშრომლობა.
მეცხრე კლასში, ექვს გამოცემასთან ვთანამშრომლობდი, აქედან ერთი ჩვენი, მოზარდების გაერთიანებით შექმნილი ჟურნალი იყო, რომლის გამოცემაშიც ფინანსურად ბავშვობის მეგობრის მამა დაგვეხმარა.
სკოლიდან მედიისა და „ტელეხელოვნების კოლეჯში გადავედი“, დოკუმენტური კინოს მიმართულებით დავასრულე და თეატრალურ უნივერსიტეტში,  კინომცოდნე ჟურნალისტის სპეციალობაზე ჩავაბარე.
ჯერ კიდევ ის დრო იყო, როდესაც უმრავლესობა ეკონომიკურ ან იურიდიულ ფაკულტეტზე აჩერებდა არჩევანს… ჩემ ირგვლივ, ვერაფრით ხვდებოდნენ „ვირტუალური პროფესიით“ რა უნდა მეკეთებინა ცხოვრებაში. თუმცა, მაშინვე გადავწყვიტე რომ პროფესიას არ შევიცვლიდი და ბოლომდე ამ სფეროში დავრჩი.
დღეს, ჩემი საქმიანობის ძირითადი მიმართულებებია კინო, ვიზუალური ხელოვნება, კულტურული და სოციალური პროექტების მენეჯმენტი. 2010 წელს, ჩავაბარე საბჭოთა-პოსტ საბჭოთა კვლევევების სადოქტორო პროგრამაზე, რომლის ფარგლებშიც ვიკვლევდი ქართულ ექსპერიმენტულ ფილმს და ვიდეო არტს. 2012 წლიდან,  ვარ მიწვეული ლექტორი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში და კერძო სასწავლებლებში, სადაც ვკითხულობ დოკუმენტური და ექსპერიმენტული კინოს ისტორიას, ვიდეო არტს, შემოქმედებით წერას, სატელევიზიო ხელოვნებას… 2020 წლიდან, ვთანამშრომლობ ევროკავშირის / იუნესკოს „შემოქმედებითი კლასტერების ეკოსისტემის განვითარების“ პროექტთან საქართველოში, როგორც საბჭოს წევრი, ადგილობრივი ექსპერტი.
სოციალურ-კულტურული, საგანმანათლებლო პროექტების განსახორციელებლად, მაქვს არასამთავრობო ორგანიზაცია „აჰუაჰუ – ფონდი კულტურის განვითარებისთვის“ და ვარ სახელოვნებო სოციალური საწარმოს, „კუბი კონტექსტში“ თანადამფუძნებელი.
რომელ მონაკვეთსა ან მიღწევას გამოარჩევდით თქვენი კარიერული ისტორიიდან და რატომ?
მონაკვეთებიდან, ალბათ, ცხოვრების იმ ეტაპებს გავიხსენებ, როდესაც გარემოებებიდან გამომდინარე, მივიღე გადაწყვეტილება არასოდეს ვყოფილიყავი რიგითი დაქირავებული თანამშრომელი, რომლის ბედსაც სხვა გადაწყვეტდა და რომლის შექმნილი რესურსის გაქრობასაც ნებისმიერ მომენტში შეძლებდა „დირექტორი“, უბრალოდ „პროექტის დახურვით“ ან ჩემი სამსახურიდან გათავისუფლებით.
მიღწევებინდან – „თავისუფალი კინოჩვენებების“ პროექტი და „კუბი კონტექსტში“ ალბათ, ყველაზე მნიშვნელოვანი იყო. ორივე ცარიელი ხელებით და “უტოპიური” იდეით წამოწყებული ინიციატივაა, რომელსაც განხორციელების გზაზე შემოემატნენ მნიშვნელოვანი კომპეტენციის, ცოდნის, გამოცდილებისა თუ შესაძლებლობისმქონე ადამიანები და ასე, აუცილებელი რგოლების ერთმანეთთან დაკავშირებით მივედით შედეგამდე.
ზოგადად, დაწყებული საქმის მიტოვება არასოდეს გამომდის და კონკრეტულ თემებზე მუშაობის დროსაც არასოდეს ვჯერდები მხოლოდ გაწერილ ვადებს ან სამუშაო პერიოდს. ალბათ, ამ თვისებამ განაპირობა „თავისუფალი კინოჩვენებების“ იდეის დაბადება:
2014 წელს, ეროვნული კინოცენტრის პროექტის „კინო სკოლაში“ პირველი ნაკადის მისიონერებს შორის ვიყავი. რამდენიმე თვის განმავლობაში, დავდიოდით თბილისის ირგვლივ სოფლებში და ადგილობრივი სკოლების მოსწავლეებს კინოს ისტორიას, დისკუსიის პრინციპებს ვასწავლიდით.
არდადეგები რომ დაიწყო ვეღარ შეველიე ბავშვებს და სოფლებს სადაც დიდ ეკრანზე ფილმის ნახვის, შემდეგ მისი განხილვის კულტურა უკვე გამოღვიძებული იყო და გადავწყვიტე ჩამეტარებინა ვორქშოფი რომელზეც ნებისმიერი მსურველი მიიღებდა ინფორმაციას კინოჩვენებების ორგანიზებასთან დაკავშირებით, შემდეგ კი საკუთარ სოფელსა თუ ქალაქში დაგეგმავდა სეანსებს.
პირველ სამუშაო შეხვედრას ოცდათხუთმეტი კინომოყვარული დაესწრო, თითოეულმა იმ ზაფხულს, მინიმუმ  სამი, მაქსიმუმ ოცდაშვიდი სეანსი ჩაატარა. ნებისმიერი ტექნიკური შესაძლებლობით, ნებისიერ ადგილას ფილმის ჩვენება და დისკუსიის გამართვა რეგიონებში კინოკულტურის პოპულარიზებისთვის, თვითორგანიზებული სისტემების შესაქმნელად და სამოქალაქო აქტივობების გასამრავალფეროვნებლად დავგეგმეთ.
მომდევნო წელს,  იუესეიდის სამხრეთ-აღმოსავლეთის მართვის პროგრამის დაფინანსებით შევძელით თერთმეტ რეგიონულ ცენტრში ჩასვლა და ცოდნის ადგილობრივებთან დატოვება. პანდემიამდე, „თავისუფალი ჩვენებების“ ქსელში, ჯამში, ორას ორმოცდაათამდე ორგანიზატორი გაერთიანდა, რომლებიც სხვა და სხვა დროს დაესწრნენ ჩვენს მომდევნო ვორქშოფებს. მაყურებელი იკრიბებოდა კლუბებში, სკვერებში, სარდაფებში, სახურავებზე, ტყეში და ზღვის სანაპიროზე, სკოლებში, უნივერსიტეტში, ბავშვთა და ხანდაზმულთა დღის ცენტრებში, საბავშვო ბაღებში, მოედნებზე…
თბილისის ყველაზე სტაბილური წერტილი სამეცნიერო ბიბლიოთეკასთან, უნივერსიტეტებთან და კინოაკადემიის დარბაზთან ერთად, იყო ახალი მზიურის სოციალური კაფე, რომელთანაც გახსნის დღიდან პანდემიის დასრულებამდე, ჩვენი სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში, ყოველ პარასკევს, მთელი გუნდით ვთანამშრომლობდით.
როგორც ვიცით, “კუბი კონტექსტშიც” მზიურში მდებარეობს. თქვენ ამ სოციალური საწარმოს თანადამფუძნებელი და ხელმძღვანელი ხართ. მოგვიყვევით თქვენი სოციალური საწარმოს შესახებ და გაგვაცანით მისი სამომავლო გეგმები.
დიახ, წლების განმავლობაში,  “მზიურის თავისუფალი კინოჩვენებები” უმნიშვნელოვანესი ინდიკატორი იყო ჩვენთვის იმ თავდაჯერების შესანარჩუნებლად რომ ამ პარკს ნამდვილად აქვს ქვეყნის კულტურულ ცხოვრებაში მონაწილეობის და მოქალაქეების ჩართვის რესურსი.
რამდენიმე კვირის წინ, იუნესკოს ოფიციალურმა გვერდმა გამოაქვეყნა ვრცელი წერილი კუბის შესახებ, სადაც სამოქალაქო და სახელმწიფო სექტორის შედეგიანი, ეფექტური თანამშრომლობის მნიშვნელობაზეა  საუბარი. მსგავსი მიტოვებული შენობა ირგვლივ უამრავია და თითოეულს აქვს მეტ-ნაკლები პოტენციალი ნაგავსაყრელად ქცევის ნაცვლად საზოგადოებრივად მნიშვნელოვანი ინიციატივების განხორციელების სივრცედ გადაიქცეს.
„კუბი კონტექსტში“ – მზიურის საბჭოთა პერიოდის ყოფილი საბაგიროს ფუნქციურად გარდაქმნის შედეგად შექმნილი სოციალური საწარმოა, რომელიც მოიცავს თანამედროვე ხელოვნების გალერეას, კულტურულ მედიათეკას და საგანმანათლებლო პლატფორმას, პატარა ყავის წერტილით. ეს ერთგვარი სოციალური სკულპტურაა რომლის მიზანიც განსხვავებული ასაკის, შესაძლებლობების, ინტერესებისა თუ გამოცდილებისმქონე ადამიანების ხელოვნების ირგვლივ გაერთიანება, მათ შორის დიალოგის ხელშეწყობაა.
იდეა მხატვრებს, კოკა ვაშაკიძეს და ვასილ მაჭარაძეს ეკუთვნით. პროექტზე მუშაობა თერთმეტი წლის წინ დავიწყეთ და საბოლოო მიზნამდე მისვლა თბილისის მერიის სრული მხარდაჭერით, 2022 წლის გაზაფხულზე შევძელით.
მაისიდან დღემდე, უკვე ვუმასპინძლეთ ორ საერთაშორისო ფესტივალს „არტისტერიუმს“ და „თბილისის ტრიენალეს“, ჩავატარეთ საკუთარი, “სწავლის დაწყების ფესტივალი – მზაობა”, გალერეაში დავაორგანიზეთ ოთხი დამოუკიდებელი გამოფენა, რამდენიმე პერფორმანსი, ვორქშოფი და თავისუფალი კინოჩვენება; საგანმანათლებლო სივრცეში განვახორციელეთ ათამდე შემეცნებითი პროექტი; გვაქვს არტ თერაპიის სეანსები და მუდმივად ვქმნით შესაძლებლობებს სადისკუსიო ფორმატის შეხვედრებისთვის.
სოციალურ-კულტურულ მიზნებთან ერთად, ჩვენი ამოცანა საბჭოთა ნაგებობის არქიტექტურის მაქსიმალურად შენარჩუნება და მისი მეშვეობით საზოგადოებასთან ინტერვენცია იყო. ახლახანს დავიწყეთ პროგრამა „შეხვდი, შექმენი, გააზიარე კუბში“ რომელიც საზოგადოებრივ-კულტურულ თემებზე მომუშავე მცირებიუჯეტიან ორგანიზაციებს, ინდივიდებს და საინიციატივო ჯგუფებს იდეებზე კუბის კედლებში სამუშაოდ და შედეგის გასაზიარებლად იწვევს. უახლოესი მიზანი სივრცის მდგრადი ფუნქციონირების უზრუნველყოფა და ხილვადობის გაზრდაა. უკვე ვემზადებით მომდევნო ფესტივალებისთვის და ვადგენთ 2023 წლის განრიგს, რომელშიც მნიშვნელოვანი ნაწილი ყველასთვის თანაბარი გარემოს შექმნას, შემოქმედებითად განმავითარებელ, საგანმანათლებლო ღონისძიებებს ეთმობა. პარკში მუდმივად სეირნობენ ადამიანები, რომლებიც სხვა და სხვა ჯგუფს წარმოადგენენ და კუბი თითოეული მათგანის სივრცეა.
დღესდღეობით, სოციალური მეწარმეობა უფრო და უფრო აქტუალური ხდება. როდის გადაწყვიტეთ თქვენი კარიერა და ყოველდღიური საქმიანობა დაგეკავშირებინათ, სოციუმში არსებული პრობლემების გადაჭრასთან და განსაკუთრებით ეს ყველაფერი, ბავშვებისა და მოზარდების ჭრილში გეკეთებინათ?