Please see the interview with Ana Kavtaradze – Strategic Business Development Consultant at Basis bank.
Very much appreciate you for your interest. From my standpoint, I do not consider that I have achieved a unique success yet; I would rather say that I have gone through quite an interesting path, I have met a lot of interesting people, gained a lot of experience and knowledge, and I look forward to future opportunities and challenges.. I would start from the fact that since childhood, I aimed to become a doctor.. Somehow, with my determination and the great support of my parents and family I got lucky to go and continue my school in USA.. It must be said that  at that time, especially with minor access to telephone and internet communication possibilities it was quite difficult, but the challenge made me stronger.  Knowledge acquired in another country, obstacles, new relationships, family I lived with and life experiences helped me to become an independent person, and this experience can be said to be one of the best and pleasant memories for me today.
After returning to Georgia, at that time I was still very young, I took a bold step and along with active studies to  enter the university, I accepted an offer to work in one of the Georgian banks in an International Division where only English and computer knowledge was required from me at that time. The  bank introduced me to amazing group of people.. This step turned out to be a turning point in choosing my profession, because it was then that international standards were being formed in the Georgian banking system, and my employer gave me opportunities to participate in seminars or expert trainings organized by various international organizations,. It was thanks to these trainings that I became captivated by banking and drastically changed my professional path. It was not an easy thing to say to the family, although even today I am sure that I made the right decision and surprisingly, my decision was met with respect and understanding by the family.. I continued my studies in Georgia, graduated with a degree in banking and finance, and then continued my master’s degree in the same direction. At the same time, during the entire period of my studies, I worked with the support of employers in various international organizations, including the USAID Bank Supervision Project with the National Bank of Georgia, where I had an opportunity to gain rich and diversified experience through working with various banking projects with experienced teams of high level professionals. I have felt that I have benefited from that experience numerous times and positive that will have a flashbacks in future. However, here I realized that the commercial bank was my preferred next stop. Sooner, I received an offer from several banks and without much thought I chose the Bank of Georgia, because I could immediately feel that International Relations Department where opening was the Head of the Department and her team, and the business line manager were   truly fired up with the job. I still believe that the merit of any success in life is a mixture of hard work, determination, constant interest, but no less important role in each person’s success is played by the people who we meet along the way, with their encouragement, support, inspiration, or challenges.
Continuous development is one of the biggest keys to any achievement or success and the biggest nourishment for yourself. A person should never stop, not easy, but challenges should be turned into an incentive to strive for new goals, and every subsequent result obtained by this should become the basis of a new goal.
As I already mentioned, my career was developed at e Bank of Georgia. From International Relations Department, I continued my way in the direction of Trade Finance, and here I was literally fascinated.. I spent a long and interesting period at the Bank of Georgia and together with a very multitalented and strong team we achieved many successes and milestones and gained recognition both in Georgia and abroad. It turned out to be line of business that is directly or indirectly relates to various of interesting directions and, intellectually, it is much broader and more diverse than it seemed at the start. . Trade and Supply Chain Finance provided me with the opportunities to meet many interesting people, institutions, colleagues from all over the world and I have made very dear friends around the globe.
Tell us about your partnership with the International Chamber of Commerce in Georgia.
We have held a number of unprecedented and, I think, productive events on a global scale in the direction of access to finance for Georgian businesses, Trade and Supply Chain Financing, Silk Road and Connecting Global Financial Institutions with the Region and Establishing new Relations. Among them, we held part of the events under the umbrella of International Chamber of Commerce in Georgia and with the great support of International Financial Organizations and partnership of ICC’s of various countries. Implementation of a number of interesting and useful projects for the Georgian business community connects me with the International Chamber of Commerce in Georgia, and hopefully we will be able to implement many successful ideas in the future.
Another acknowledgment and recognition for me was when, in 2007, I was named as a member of the executive committee of the ICC PARIS Banking Commission, where I spent over 5 years and was given the opportunity to participate in many interesting projects and decisions together with extremely interesting people and international luminaries in Banking, Trade and Supply Chain Finance.
Tell us a few words about your current activities and future plans.
Today I am a practitioner consultant in Georgia and abroad, and this activity gives me great pleasure. To this day, much of my consulting work revolves around one of my favorite areas, Trade and Supply Chain Finance, be it Digitalization, Sustainability,, Energy Efficiency and much more. Currently, I am a member of a strong holding and a successful team at Basisbank, one of the leading Georgian banks. I am positive that together with the team we will outperform the set targets and achieve very good  results. At the same time, I have different areas of professional interest and I always try to tackle a new topic, which gives me the opportunity for constant development and learning and getting to know new things. Well, over 16 years, I have been working with focus to Trade & Supply Chain Finance  and I am very bold when I say that I have not lost passion or excitement at all, ascertaining of it is the end of each year, when I summarize the past year and  realize that no matter what level of expertise and knowledge a person may have, there are always w  opportunities  and areas to evolve, so each of us must never miss the opportunities to grow.
Some years ago, with an advice of a good friend, despite constant  lack of time, I agreed intermittently sharing my knowledge and experience through giving lectures.. It turned out to be quite time-consuming, but at the same time extremely pleasant and interesting process – feedback from students and interaction with them allows for a completely different type food for thought.
What has been the biggest challenge in your career path, an obstacle that seemed insurmountable at first, but you were able to overcome it anyway?
If you do what you love, I believe that a person can achieve  many impossible  things, both for yourself as well as for the benefit of others, which is more incentivizing to implement successful projects. At such times, resistance and challenge, on the contrary, becomes a precursor in achieving a new goal. It worth mentioning that in addition to hard work, development and acceptives  towards changes, that play a key role in  overcoming the obstacles, we should not forget the significant share of the people who meet us along the pathand play a very important role and consciously or unconsciously contribute in the formation and development of our personality and professionalism. I am truly blessed with such people. The task is to see, identify and appreciate these people even when, at first glance, we think they are trying to challenge us.
Love the work you do, do what you love  and constantly try to develop, be able to listen and challenge an alternative opinion, be a decent example for your family and the next generations. I may be repetitive by saying  that there are many obstacles in life and the main thing is to be able to accept them as new challenges. At least for me it really worked as, in most cases obstacles have lead me to a new goal through a new path ending at a very interesting destination points and some new beginnings. These also were the most interesting life lessons..
Tough question an there is no single answer. I believe that it is very difficult to form and choose your future profession at high school age, and this, of course, is the pressure of our educational system. Nowadays,  when I ask youngsters about their vision on  future career, often hear professions that brings me both surprise and admiration.. In my opinion, fundamental ingredients for success in any area are: curiosity, development, hard work and determination. If you are ready to constantly develop and treat your work with love and accountability, success is inevitable. The knowledge acquired at every stage of life is a great treasure and it will help you at a time and open such an interesting door that maybe you could not have imagined. Don’t give up, keep developing and love what you do and do what you love.
გთხოვთ, იხილოთ, ინტერვიუ ანა ქავთარაძესთან, რომელიც არის სტრატეგიული ბიზნესის განვითარების კონსულტანტი ბაზის ბანკში.
მოგესალმებით და მადლობა დაინტერესებისთვის. ჩემი გადმოსახედიდან არ მიმაჩნია, რომ რაიმე განსაკუთრებულ წარმატებას მივაღწიე; უფრო ვიტყოდი, რომ  საკმაოდ საინტერესო გზა გავიარე, უამრავი საინტერესო ადამიანი შემხვდა, ბევრი გამოცდილება და ცოდნა დავაგროვე და დიდი შემართებით ველი მომავალ გამოწვევებს. დავიწყებდი იქიდან, რომ ბავშვობიდან  ექიმობა მინდოდა. ისე მოხდა, რომ სკოლის ასაკშივე გამიმართლა და ჩემი მონდომებითა და მშობლებისა და ოჯახის დიდი ხელშეწყობით ამერიკაში წავედი სასწავლებლად. ეს არ იყო იმ დროს მარტივი, განსაკუთრებით იმდროინდელი კომუნიკაციის საშუალების ფონზე, თუმცა ამ გამოწვევამ გამაძლიერა.  დამოუკიდებლად ცხოვრება, სხვა ქვეყანაში მიღებული ცოდნა, სირთულეები, ახალი  ურთიერთობები და ცხოვრებისეული გამოცდილება  დამეხმარა დამოუკიდებელ ადამიანად ჩამოყალიბებაში და ეს გამოცდილება, შეიძლება ითქვას, დღეს ჩემთვის ერთ-ერთი საუკეთესო და სასიამოვნო მოგონებაა.
ამის შემდეგ, საქართველოში დაბრუნებულმა, იმ დროისთვის ჯერ კიდევ განსაკუთრებით პატარა ასაკში, გადავდგი გაბედული ნაბიჯი და უმაღლესში ჩაბარების პარალელურად დავთანხმდი შემოთავაზებას მემუშავა ერთ-ერთ  ქართულ ბანკში საერთაშორისო მიმართულებით, ჩემგან მაშინ  მხოლოდ ინგლისურის და კომპიუტერის ცოდნა მოითხოვებოდა. ბანკში საოცრად კარგი  ადამიანების გარემოცვაში მოვხვდი  და თან ეს ნაბიჯი აღმოჩნდა გარდამტეხი ჩემი პროფესიის არჩევაში, რადგან სწორედ მაშინ ყალიბდებოდა საერთაშორისო სტანდარტები საქართველოს საბანკო სისტემაში და ჩემმა იმდროინდელმა დამსაქმებელმა მომცა შესაძლებლობა მონაწილეობა მიმეღო სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ ორგანიზებულ შეხვედრებში, იქნებოდა ეს სემინარები თუ ექსპერტების ტრეინინგები. სწორედ ამ ტრეინინგების წყალობით მოვიხიბლე საბანკო საქმიანობით და რადიკალურად შევიცვალე პროფესიული გეზი.  ეს არ იყო მარტივი სათქმელი ოჯახისთვის, თუმცა დღესაც ვრწმუნდები რომ სწორი გადაწყვეტილება მივიღე და ჩემს გადაწყვეტილებას, მაშინ ჩემდა გასაოცრად გაგებით და პატივისცემით  შეხვდენ ოჯახის წევრებიც. სწავლა საქართველოში  განვაგრძე,  დავამთავრე საბანკო მიმართულება და ფინანსები და შემდგომ მაგისტრატურაც ამავე მიმართულებით გავაგრძელე. პარალელურად, ფაქტობრივად მთელი სწავლის პერიოდში დამსაქმებლების ხელშეწყობით ვიმუშავე სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციაში, მათ შორის გამოვყოფდი USAID Bank Supervision Project with National Bank of Georgia -ს პროექტს, სადაც ძალიან ნაყოფიერი და მრავალმხრივი გამოცდილება მივიღე; ბევრი მაღალი დონის, გამოცდილი პროფესიონალისგან შემდგარ გუნდებთან და სხვადასხვა ტიპის საბანკო პროექტებზე მუშაობით. ეს მომავალშიც არაერთხელ გამომადგა, თუმცა, აქვე ვხვდებოდი რომ კომერციული ბანკი იყო ჩემთვის სასურველი შემდეგი გაჩერება. მალევე მივიღე შემოთავაზება რამდენიმე ბანკიდან და ბევრი ფიქრის გარეშე არჩევანი გავაკეთე საქართველოს ბანკზე, რადგან ერთი შეხედვითვე ჩანდა რომ საერთაშორისო ურთიერთობების განყოფილებაში, სადაც მე უნდა მემუშავა, თავის საქმეზე შეყვარებული ადამიანები – მიმართულების ხელმძღვანელი და მისი გუნდი მუშაობდა. დღესაც ვთვლი, რომ ნებისმიერი წარმატების დამსახურება ცხოვრებაში არის დიდი შრომის, მონდომების, მუდმივი ინტერესის ნაზავი, მაგრამ არანაკლებ დიდ როლს თამაშობს თითოეული ადამიანის წარმატებაში ის ხალხი, ვინც გზაზე გხვდება, თავისი ხელშეწყობით, მხარდაჭერით, შთაგონებითა თუ გამოწვევებით.
მუდმივი განვითარება არის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი გასაღები ნებისმიერ  მიღწევასა თუ წარმატებაში და ყველაზე დიდი საზრდო საკუთარი თავისთვის. არასოდეს უნდა გაჩერდეს ადამიანი, რაც რთულია, თუმცა გამოწვევებიც ახალი მიზნებისადმი სწრაფვის სტიმულად უნდა აქციო და ამით  მიღებული ყოველი მომდევნო შედეგი – ახალი მიზნის საფუძვლად.
მოგვიყვევით თქვენს თანამშრომლობაზე საერთაშორისო სავაჭრო პალატასთან საქართველოში.
არაერთი გლობალური მასშტაბის უპრეცენდენტო და ვფიქრობ ნაყოფიერი ღონისძიება ჩავატარეთ ქართული ბიზნესისთვის ფინანსური ხელმისაწვდომობის, ვაჭრობის და მიწოდების ჯაჭვის ფინანსირების და გლობალური ფინანსური ინსტიტუტების რეგიონთან დაკავშირების და ურთიერთობების ჩამოყალიბების მიმართულებით. მათ შორის ღონისძიებების ნაწილი სწორედ საერთაშორისო სავაჭრო პალატის საქართველოს ეგიდით  და საერთაშორისო საფინანსო ორგანიზაციების დიდი მხარდაჭერით და სხვადასხვა ქვეყნის საერთაშორისო სავაჭრო პალატებთან კოლაბორაციით გავმართეთ. საქართველოს სავაჭრო პალატასთან არაერთი საინტერესო და ქართული ბიზნეს საზოგადოებისთვის სასარგებლო პროექტის განხორციელება მაკავშირებს და იმედია მომავალშიც მრავალი წარმატებული იდეის ხორცშესხმას შევძლებთ.
კიდევ ერთი, ჩემთვის ნიშანდობლივი დაფასება და აღიარება გახლდათ როდესაც 2007 წელს, ICC PARIS Banking Commission -ის აღმასრულებელი კომიტეტის წევრად დამასახელეს, სადაც 5 წელზე მეტი დავყავი და უაღრესად საინტერესო ადამიანებთან და ჩემი პროფესიის მიმართულებით საერთაშორისო კორიფეებთან ერთად მომეცა შესაძლებლობა არაერთი საინტერესო პროექტის და გადაწყვეტილებების თანამონაწილე გავმხდარიყავი.
რამდენიმე სიტყვით რომ გვითხრათ, თქვენი დღევანდელი საქმიანობისა და სამომავლო გეგმების შესახებ.
დღეს მე გახლავართ პრაქტიკოსი კონსულტანტი საქართველოში და საქართველოს ფარგლებს გარეთ და ეს საქმიანობა ძალიან დიდ სიამოვნებას მანიჭებს. დღემდე, ჩემი საკონსულტაციო საქმიანობის დიდი ნაწილი სწორედ  ჩემი ერთ-ერთი ყველაზე საყვარელი მიმართულების, ვაჭრობის და მიწოდების ჯაჭვის ფინანსირების გარშემო ტრიალებს, იქნება ეს გაციფრულება, მდგრადი განვითარება, ენერგოეფექტურობა თუ სხვა. ამჟამად, ამავდროულად ვარ ერთ-ერთი წამყვანი ქართული ბანკის, ბაზისბანკის  ჰოლდინგის და წარმატებული ძლიერი გუნდის წევრი. იმედი მაქვს რომ ერთად ყველა დასახულ მიზანს მივაღწევთ და კარგ შედეგებსაც ვაჩვენებთ. პარალელურად სხვადასხვა პროფესიული ინტერესის სფეროები მაქვს  და ყოველთვის ვცდილობ ახალ თემას მოვეჭიდო რაც მე მაძლევს მუდმივი განვითარების და ახლის სწავლის და შეცნობის შესაძლებლობას. აგერ უკვე 16 წელზე მეტია ძირითადად ერთ საქმეს ვემსახურები და ძალიან თამამი ვარ, როდესაც ვამბობ რომ საერთოდ არ გამნელებია ინტერესი ან აზარტი, განსაკუთრებით ამას ვგრძნობ,  წლის ბოლოს, როდესაც გასული წლის შეჯამებას ვაკეთებ და ვაცნობიერებკიდევ მრავალგზის რომ, რა დონის გამოცდილება და ცოდნაც არ უნდა გქონდეს ადამიანს, განვითარების შესაძლებლობა ყოველთვის არსებობს და ეს აუცილებლად უნდა გამოიყენოს თითოეულმა ჩვენგანმა.
ერთი კარგი მეგობრის რჩევით რამდენიმე წლის წინ დროის სიმცირის მიუხედავად დავთანხმდი და პერიოდულად დავიწყე ლექციების ჩატარება და ამ დამატებითი გზითაც ჩემი ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარება. .ეს აღმოჩნდა შრომატევადი, თუმცა ამავდროულად უაღრესად სასიამოვნო და საინტერესო პროცესი – სტუდენდების უკუკავშირი და მათთან ურთიერთობა სულ სხვა ტიპის ზრდის საშუალებას იძლევა.
მინდა გითხრათ რომ საკუთარი საქმის ჭეშმარიტი სიყვარული ბევრ შეუძლებელ საქმეს გაკეთებინებს ადამიანს, როგორც შენთვის ასევე სხვების საკეთილდღეოდ, რაც კიდევ უფრო მეტი სტიმულია  წარმატებული პროექტების განსახორციელებლად. ასეთ დროს, წინააღმდეგობა და გამოწვევა პირიქით, ახალი მიზნის მიღწევის საწინდრად იქცევა. აქვე დავძენდი, რომ გარდა შრომისმოყვარეობისა, განვითარებაზე ორიენტირებულობისა და სიახლეების მიმღებლობისა, რაც დაბრკოლების გადალახვაში მნიშვნელოვნად გეხმარება, ძალიან მნიშვნელოვან როლს თამაშობენ ის ადამიანები რომლებიც ჩვენს ცხოვრებაში გვხვდებიან და შეგნებულად თუ შეუგნებლად მონაწილეობას იღებენ ჩვენი პიროვნების, პროფესიონალიზმის ჩამოყალიბება-განვითარებაში. მე ასეთი ადამიანებით ნამდვილად გამანებივრა ცხოვრებამ.  ამოცანა სწორედ ისაა, რომ დროულად დავინახოთ, ამოვიცნოთ და დავაფასოთ ეს ადამიანები თუნდაც მაშინ, როდესაც, ერთი შეხედვით გვგონია, რომ ისინი ჩვენს გამოწვევას ცდილობენ.
გიყვარდეს საქმე რომელსაც აკეთებ, ეძებდე ახალს და მუდმივად ცდილობდე რომ ვითარდებოდე, შეგეძლოს ალტერნატიული აზრის მოსმენა და გააზრება, იყო სწორი და ღირსეული მაგალითი შენი ოჯახისთვის და მომდევნო თაობებისთვის. აქამდეც ვთქვი და გავიმეორებ, რომ დაბრკოლებები ცხოვრებაში ბევრია და მთავარია შევძლოთ ისინი ახალ გამოწვევებად მივიღოთ. ყოველ შემთხვევაში, ჩემთვის ეს ასეა და ამართლებს, რადგან, უმეტესწილად, დაბრკოლებას ახალ მიზნამდე და ძალიან საინტერესო დანიშნულების ადგილამდე მივუყვანივარ. ეს ასევე ყველაზე საინტერესო გაკვეთილი ყოფილა ჩემს ცხოვრებაში.
რთული საკითხია. ასე ვიტყოდი, მე ვთვლი რომ ძალიან ძნელია სკოლის ასაკში ჩამოყალიბდე და აირჩიო შენი სამომავლო პროფესია და ეს, რასაკვირველია ჩვენი საგანმანათლებლო სისტემის წნეხიც არის. დღეს ძალიან ხშირად ვხვდები ახალგაზრდებს, რომლებიც ისეთ პროფესიებს მისახელებენ, რომ ჩემს სახეზე  გაოცებას და აღფრთოვანებას ხედავენ.  ჩემი აზრით, ნებისმიერ საქმეში წარმატების უნივერსალური  მიქსტურის ძირითადი ინგრედიენტებია: ცნობისმოყვარეობა,  განვითარებაზე ორიენტირებულობა, შრომისმოყვარეობა და მიზანსწრაფულობა. თუ მზად ხარ მუდმივად ვითარდებოდე და სიყვარულით და პასუხიმგებლობით მოეკიდო შენს საქმეს,  წარმატება გარდაუვალია. ცხოვრების ყველა ეტაპზე შეძენილი ცოდნა დიდი საგანძურია და ისეთ დროს გადგება და იმდენად საინტერესო კარს გიღებს, რომ შესაძლოა, ვერც წარმოგედგინა. არ დანებდეთ, არ გაჩერდეთ და გიყვარდეთ თქვენი საქმე.
როგორც უკვე აღვნიშნე, ჩემი კარიერის ჩამოყალიბება საქართველოს ბანკში მოხდა. საერთაშორისო მიმართულებიდან, ვაჭრობის ფინანსირების მიმართულებით განვაგრძე გზა და ამ საქმემ ძალიან გამიტაცა. საქართველოს ბანკში  ხანგრძლივი საინტერესო პერიოდი დავყავი და ძალიან მრავალპროფილურ და ძლიერ გუნდთან ერთად არაერთ წარმატებას მივაღწიეთ და აღიარება მოვიპოვეთ როგორც საქართველოში, ასევე საქართველოს ფარგლებს გარეთაც, გავიცანი ბევრი ჩემთვის ღირებული და საინტერესო ადამიანი, მათ შორის დღეს ბევრი ახლო მეგობარი და მეტიც – ჩემი მეუღლე ჩემი ყოფილი კოლეგაა. ეს აღმოჩნდა საქმიანობა, რომელიც პირდაპირ თუ ირიბად არაერთ საინტერესო მიმართულებასთან არის დაკავშირებული და, ძალაუნებურად, ბევრად უფრო ფართო და მრავლისმომცვლელია ვიდრე ერთი შეხედვით ჩანდა. საერთაშორისო ვაჭრობის დაფინანსებამ უამრავ საინტერესო ადამიანს, ინსტიტუტს,  კოლეგას შემახვედრა  და მახვედრებს მსოფლიოს მასშტაბით და ჩემთვის ძალიან ძვირფასი მეგობრები შემძინა.