Please see the interview with Nana Khurodze – Associate Director, Senior Banker, Trade Facilitation Program, EBRD.
First of all, please tell us about your success story, what stages you went through, what difficulties you faced and what stage you are at now
First of all, thank you for Inviting me to this Interview- I really hope that your readers will find my story Interesting.
Currently I work as an Associate Director, Senior Banker, Trade Facilitation Programme (TFP), at the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). I am responsible for developing of trade finance business of TFP partner banks in the Caucasus, Egypt, Turkey and Western Balkans. I am also leading technical cooperation projects supporting sustainable trade and the digitalisation of TFP partner banks in countries where the EBRD invests. Prior to joining EBRD, I led the Trade Finance Program of Asian Development Bank in the Caucasus region, Central Asia, Mongolia, and Pakistan, based in Manila. I also worked at HSBC (Georgia and Switzerland); TBC Bank; Bank of Georgia and Basisbank (Georgia).
Since entering into my first job in 2006, I faced many challenges, but if I look back, I think main one was still at the initial stage. I wanted to have a career but at the same time had a 3-year daughter already and had to struggle with the idea of not being around her during the day.
Although by that time I had an experience of working and leaving abroad with my daughter, moving to Asian Development Bank In Manila, Philippines turned out to be more difficult than I was expecting. I had to adjust to new working environment and get used to the phsychology of the developmental Institution as previously I used to work at commercial banks; new climate, culture and had to overcome fear of flying as I started constant business travels there. I also had to help my daughter In starting new life, which Is not easy when you are a teenager. Sometimes it felt Impossible, but eventually we found happiness In the new place.
It’s Important for me to see the meaning In everything I do, including my job. I am Involved In the process of supporting global trade finance which Is the core element of building strong economies and at the same time it’s very dynamic. Personally, working with interesting people Inspires me, I like to explore new countries, cultures and meet with new partners and friends. Recently we are facing different types of crises globally and as you know, role of developmental organizations always Increases with the uncertainties around us. I am also happy to see how my daughter Is enjoying my new assignments and all of these Important aspects keep me moving forward.
As we know, you are currently working with EBRD (European Bank for Reconstruction and Development). Tell us about your current activities there, what position and direction you work in.
At EBRD’s TFP I manage program activities in Caucasus, Egypt, Western Balkans and Turkey. We provide guarantees and short term loans taking 100% risk on local banks for development of the import-export and factoring. Aside from this I am leading process of greening portfolios in all countries were TFP is currently presented and digitalization initiatives. With the financial support, I am also responsible for the  knowledge sharing programs, providing technical assistance for capacity building events in various fields such as: environmental & social safeguards; AML/Compliance streamline and trade and supply chain finance product development. For Instance we just recently arranged event discussing sustainability matters In partnership with ICC and NBG, which was well received by the financial sector of Georgia.
Currently I am working on arranging TFP Information Session and Awards Ceremony that will take place in Samarkand, during EBRD Annual Meeting in May. Forum will discuss latest developments in trade finance and we are expecting a lot of guests, so I am really hoping for the smooth and successful launch.
Well, I always say if you never try, you will never know. Very often I would take big steps which would seem unrealistic. So, my advice would be to take chances. Work hard and with passion, but please don’t forget to live as well and live happily. Make sure you spend enough time doing things that you enjoy, with your family and take care of those that need your help, whether in your private or career life. Be graceful, take care of the nature and be mindful of better future for the next generation.
გთხოვთ, იხილოთ, ინტერვიუ ნანა ხუროძესთან, რომელიც არის ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) ვაჭრობის ხელშეწყობის პროგრამის (TFP) ასოცირებული დირექტორი, უფროსი ბანკირი.
პირველ რიგში, დიდ მადლობას გიხდით, რომ დაინტერესდით ჩემთან ინტერვიუთი. იმედი მაქვს, საინტერესო იქნება თქვენი მკითხველისთვის.
ამჟამად ვმუშაობ ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD), ვაჭრობის ხელშეწყობის პროგრამის (TFP) ასოცირებული დირექტორი, უფროსი ბანკირი. პასუხისმგებელი ვარ TFP პარტნიორი ბანკების სავაჭრო დაფინანსების ბიზნესის განვითარებაზე კავკასიაში, ეგვიპტეში, თურქეთსა და დასავლეთ ბალკანეთში. ასევე ვხელმძღვანელობ ტექნიკური თანამშრომლობის პროექტებს, რომლებიც მხარს უჭერენ მდგრად ვაჭრობას და TFP პარტნიორი ბანკების დიგიტალიზაციას იმ ქვეყნებში, სადაც EBRD ინვესტირებას ახდენს. EBRD-ში გაწევრიანებამდე ვხელმძღვანელობდი აზიის განვითარების ბანკის ვაჭრობის დაფინანსების პროგრამას კავკასიის რეგიონში, ცენტრალურ აზიაში, მონღოლეთსა და პაკისტანში, რომელიც დაფუძნებულია მანილაში. ასევე ვმუშაობდი HSBC-ში (საქართველო და შვეიცარია); თიბისი ბანკში; საქართველოს ბანკსა და ბაზისბანკში (საქართველო).
2006 წელს ჩემი პირველი სამსახურის შემდეგ ბევრი გამოწვევის წინაშე დავდექი, მაგრამ თუ გადავხედავ, ვფიქრობ, მთავარი ჯერ კიდევ საწყის ეტაპზე იყო. მინდოდა კარიერა მქონოდა, მაგრამ ამავდროულად უკვე მყავდა 3 წლის ქალიშვილი და უნდა მებრძოლა იმ აზრთან, რომ დღის განმავლობაში არ ვიქნებოდი მის გვერდით.
მიუხედავად იმისა, რომ იმ დროისთვის ჩემს ქალიშვილთან ერთად საზღვარგარეთ მუშაობისა და წასვლის გამოცდილება მქონდა, აზიის განვითარების ბანკში გადასვლა მანილაში, ფილიპინებში, უფრო რთული აღმოჩნდა, ვიდრე ველოდი. მომიწია ახალ სამუშაო გარემოსთან შეგუება და განვითარების ინსტიტუტის ფსიქოლოგიასთან შეგუება, იმის ფონზე, რომ ადრე ვმუშაობდი კომერციულ ბანკებში; ახალი კლიმატი, კულტურა და ფრენის შიშის დაძლევა მომიწია, რადგან იქ მუდმივი საქმიანი მოგზაურობა დავიწყე. ასევე უნდა დავხმარებოდი ჩემს ქალიშვილს, ახალი ცხოვრების დაწყებაში, რაც ადვილი არ არის, როცა მოზარდი ხარ. ხანდახან ეს შეუძლებელია, მაგრამ საბოლოოდ ახალ ადგილას ბედნიერება მაინც ვიპოვეთ.
ჩემთვის მნიშვნელოვანია, დავინახო მნიშვნელობა ყველაფერში, რასაც ვაკეთებ, მათ შორის ჩემს საქმეში. ჩართული ვარ გლობალური ვაჭრობის დაფინანსების მხარდაჭერის პროცესში, რომელიც არის ძლიერი ეკონომიკის მშენებლობის ძირითადი ელემენტი და ამავე დროს ძალიან დინამიური პროცესი. პირადად, საინტერესო ადამიანებთან მუშაობა შთამაგონებს, მიყვარს ახალი ქვეყნების, კულტურების შესწავლა და იქ ყოფნა, სადაც ეს ყველაზე მეტად არის საჭირო. ბოლო დროს გლობალურად სხვადასხვა ტიპის კრიზისების წინაშე ვდგავართ და მოგეხსენებათ, ჩვენს ირგვლივ არსებული გაურკვევლობასთან ერთად დეველოპერული ორგანიზაციების როლი ყოველთვის იზრდება. ასევე ბედნიერი ვარ, რომ ვხედავ, როგორ სიამოვნებს ჩემს ქალიშვილს ჩემი ახალი სამსახურებრივი მოვალეობები და ყველა ეს მნიშვნელოვანი ასპექტი მაძლევს წინსვლის მოტივაციას.
როგორც ვიცით, თქვენ ამჟამად მუშაობთ EBRD-სთან (ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი). მოგვიყევით თქვენი მიმდინარე საქმიანობის შესახებ, რა პოზიციაზე და მიმართულებით მუშაობთ.
EBRD-ის TFP-ში მე ვმართავ პროგრამულ საქმიანობას კავკასიაში, ეგვიპტეში, დასავლეთ ბალკანეთსა და თურქეთში. ჩვენ გავცემთ გარანტიებს და მოკლევადიან სესხებს 100%-იანი რისკით ადგილობრივ ბანკებზე იმპორტ-ექსპორტისა და ფაქტორინგის განვითარებისთვის. გარდა ამისა, ვხელმძღვანელობ პორტფელების გამწვანების პროცესს ყველა ქვეყანაში, სადაც ამჟამად წარმოდგენილია TFP და დიგიტალიზაციის ინიციატივები. ფინანსური მხარდაჭერით, ასევე პასუხისმგებელი ვარ ცოდნის გაზიარების პროგრამებზე, ტექნიკურ დახმარებას ვუწევ შესაძლებლობების განვითარების ღონისძიებებს სხვადასხვა სფეროში, როგორიცაა: გარემოსდაცვითი და სოციალური დაცვა; AML/Compliance და ვაჭრობის და მიწოდების ჯაჭვის ფინანსური პროდუქტის განვითარება. მაგალითად, ჩვენ სულ ახლახან მოვაწყვეთ ღონისძიება, სადაც განვიხილავდით მდგრადობის საკითხებს ICC Georgia-სთან და NBG-სთან პარტნიორობით, რომელიც საქართველოს ფინანსური სექტორისთვის საინტერესო აღმოჩნდა.
გვითხარით ორიოდე სიტყვა თქვენს სამომავლო გეგმებზე, არის თუ არა რაიმე ინიციატივა ან პროექტი, რომლის წამოწყებასაც გეგმავთ?
ამჟამად ვმუშაობ TFP საინფორმაციო სესიისა და დაჯილდოების ცერემონიის მოწყობაზე, რომელიც გაიმართება სამარკანდში, EBRD-ის ყოველწლიურ შეხვედრაზე, მაისში. ფორუმი განიხილავს უახლეს მოვლენებს ვაჭრობის დაფინანსებაში და ველოდებით უამრავ სტუმარს, ასე რომ, იმედი მაქვს, ყველაფერი უპრობლემოდ და კარგად ჩაივლის.
ყოველთვის ვამბობ, თუ არასდროს ცდი, ვერასდროს გაიგებ. ძალიან ხშირად ვდგავდი ისეთ დიდ ნაბიჯებს, რომლებიც არარეალისტურად მეჩვენებოდა. ასე რომ, ჩემი რჩევა იქნებოდა, გამოიყენეთ შანსები. იმუშავეთ შრომისმოყვარეობით და ენთუზიაზმით, მაგრამ ამავდროულად არ დაგავიწყდეთ, რომ იცხოვროთ ბედნიერად. დარწმუნდით, რომ საკმარის დროს ხარჯავთ იმ საქმეების კეთებაში, რომლებიც მოგწონთ, ოჯახთან ერთად და იზრუნეთ მათზე, ვისაც თქვენი დახმარება სჭირდება, იქნება ეს თქვენს პირად თუ კარიერულ ცხოვრებაში. იყავით მადლიერი, გაუფრთხილდით ბუნებას და იფიქრეთ მომავალი თაობისთვის უკეთესი მომავლის შექმნაზე.